28. října 2015

Luhačovice, největší moravské lázně

V Luhačovicích, malém městě na okraji chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, žije něco málo přes pět tisíc obyvatel. Každoročně ovšem do města přijíždějí tisícovky návštěvníků, ať už za léčivou silou zdejších pramenů, načerpáním lázeňské atmosféry nebo za půvabnou architekturou posazenou v ještě půvabnější přírodní scenerii. 

Nejstarší zmínka o Luhačovicích pochází z roku 1412, tehdy a ještě dlouho poté bylo hlavní obživou obyvatel dobytkářství a pěstování a zpracování ovoce. Změna nastala až za Serényiů, kteří zdejší panství vlastnili od roku 1629. Hrabě Ondřej Serényi nechal ve druhé polovině 17. století prostudovat léčivé účinky zdejších pramenů a záhy dal upravit první z nich nazvaný Bublavý, později přejmenovaný na Amandku, podle dalšího člena hraběcího rodu. V běhu let pak získávala luhačovická voda na proslulosti, byly upravovány další prameny včetně toho nejznámějšího - Vincentky. V současnosti je zde využíváno sedmnáct pramenů, jejich vody mají vysoký obsah minerálních látek a vynikající proplynění volným oxidem uhličitým. Využívají se k pitné kúře, inhalačním procedurám a k minerálním koupelím

Základ moderních lázní v Luhačovicích byl položen na počátku 20. století, kdy vznikla akciová společnost, jejímž iniciátorem a následně ředitelem byl doktor František Veselý, předsedou správní rady byl zvolen hrabě Otto Serényi, správcem lázní se stal Cyril Holuby. Za jejich péče luhačovické lázně vzrostly nejen po stránce odborné, ale také architektonické, když byl k budování areálu přizván Dušan Jurkovič. Jeho Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně a především Jurkovičův dům jsou dodnes nepřehlédnutelnými stavbami. 

Do tváře lázní a města se zapsali také další architekti známí z učebnic stavitelství. Jurkovičovo pojetí lázní rozložených na březích řeky Šťávnice postupně doplnily secesní Smetanův dům Emila Králíka nebo funkcionalistický Společenský dům architekta Františka Roitha na jedné straně Lázeňského náměstí, naproti pak v těsném sousedství Jurkovičova domu vybudoval Otakar Poříska po druhé světové válce pavilon Vincentky a lázeňskou kolonádu s obchůdky, galerií, restaurací a vyšetřovacím ústavem. 

Své stopy v Luhačovicích, ve 30. letech povýšených na město, zanechal také významný představitel funkcionalismu u nás Bohuslav Fuchs, který se podílel na výstavbě Bílé čtvrti. Tvář lázeňského města v lůně přírody pak dotváří upravené parky, fontány a nejrůznější drobné stavby. Stačí aby návštěvník do města přijel a hned mu musí být jasné, proč chce město do elitního seznamu kulturního dědictví UNESCO... Ale teď již nechme mluvit fotografie pořízené během jedné srpnové procházky. 

Vlakové nádraží. Vlak jezdí do Luhačovic od roku 1905.
Kousek se po trati vrátíme - k zámku Serényiů z pol. 18. století.
Znak Serényiů na zámku
A teď už zpět do centra města, v blízkosti paneláků...
... tady už zástavba dostává romantický nádech.
Vila Květa
Dům Radhošť...
... a Atlant, jenž nese nárožní arkýř. 
Kostel sv. Rodiny z roku 1997.
Vily Haná a Světlana
Vila Monika
Hotel Palace na nám. 28. října
Pošta na ul. Dr. Veselého
Vila Austria
Inhalatorium
Řeka Šťávnice a pohled k Lázeňskému náměstí
Jurkovičův dům a kaple sv. Alžběty na druhém břehu
Vila Alpská růže
Jurkovičův dům
Kaple sv. Alžběty
Jurkovičova secese a Pořískova moderní kolonáda
Kolonáda
Pohled z kolonády na Společenský dům
Ještě jednou Jurkovičův dům
Ptačí budka na náměstí
Památník budovatele lázní dr. Veselého
Hala pramene Vincentka
Smetanův dům
Bruselská fontána před Smetanovým domem
Vodník hlídající u cesty k přehradě tok Šťávnice
Lázeňský dům Jestřabí
Vstup do Slunečních lázní
Sluneční lázně
Stezka Jurkovičovou alejí k přehradě
Hotel Augustiniánský dům
Přehrada Luhačovice vybudovaná v Pozlovicích
jako ochrana lázní před povodněmi v letech 1912-1930

Informační centrum: Masarykova 950
Jak tam autem: Luhačovice leží v polovině cesty mezi Zlínem / Vizovicemi a Uherským Brodem. 
Jak tam vlakem: Do Luhačovic jezdí přímé rychlíky z Prahy (přes Pardubice a Olomouc), jinak lokálkou z Uherského Hradiště, luhačovické nádraží je konečná stanice na trati Újezdec u Luhačovic - Luhačovice. 

Žádné komentáře:

Okomentovat