24. října 2016

Sváteční Větrání povede podzimním údolím řeky Bystřice

Státní svátek 28. října můžete strávit aktivně, a sice na dalším výletu Větrání. Tentokrát se podíváme do údolí řeky Bystřice, které se v posledních týdnech obléklo do podzimních barev. Třináctikilometrová trasa povede z Domašova nad Bystřicí k nádraží v Hrubé Vodě, části Hluboček nedaleko Olomouce. 

Řeka Bystřice, v Olomouci, kde se vlévá do Moravy, známější spíše jako Bystřička, pramení nedaleko nejvyšší hory Nízkého Jeseníku Slunečné, v bývalém vojenském prostoru u Dětřichova nad Bystřicí, odkud se klikatí na jih k rovinaté Hané. Úsek mezi Domašovem a Hrubou Vodou, který absolvují v pátek větrači, nabízí nejkrásnější partie tohoto vodního toku. Řeka tu teče hlubokým údolím, kde jí parťáka dělá železniční trať z Olomouce do Opavy. Jen kousek za posledním domašovským domem se rozkládá skalnatá přírodní památka Kamenné proudy, o kus dále pak naučná stezka zde vedoucí stoupá na skálu zvanou Malý Rabštýn, která je velmi oblíbená u lezců, ale i u turistů jako vyhlídka poskytující pěkný pohled na údolí. 

O skály tu menší, tu větší není nouze ani dále po trase, stejně tak o železniční mosty a tunely, se kterými se trasa vycházku celkem často křižuje. Od Malého Rabštýna také trasu lemují cedule upozorňující na začátek vojenského prostoru Libavá, s přibývajícími kilometry se ovšem objeví zahrádky poseté chatkami a také třeba stařičký Panský mlýn. Cíl cesty je u oprýskané, ale krásné nádražní budovy v Hrubé Vodě. Pokud by do odjezdu vlaku zbývalo více času, vezmeme zavděk zdejší hospůdkou. 

Trasa vede zčásti po luční/lesní pěšině, většinou však po zpevněné cestě, není náročná, jedinou "složitostí" se může zdát výstup na Malý Rabštýn. 

Sraz účastníků je v 8:30 před olomouckým hlavním nádražím, odjezd před devátou osobním vlakem ve směru na Krnov. Návrat do Olomouce je předpokládán nejpozději v 16:27, tedy účastníci s přehledem stíhají i chystaný lampionový průvod. Jízdné vychází na zhruba 80 korun, lze se domluvit na skupinové jízdence. 

Účast je na vlastní nebezpečí a zodpovědnost, za děti zodpovídají jejich rodiče. Doporučujeme pevnou obuv a vhodné oblečení, občerstvení na cestu. V případě předpovědi vytrvalého deště, silného větru či silných mrazů se výlet nejpozději ve čtvrtek 27. října ruší. Pro aktuální informace sledujte událost na Facebooku

Další termíny Větrání najdete zde

Žádné komentáře:

Okomentovat