Chemik se zkumavkou, dělník v montérkách, mlékařka nebo výjev z Jízdy králů. Jako z jiného světa působí ve výklenku v severní stěně goticko-renesanční budovy radnice podoba orloje v duchu socialistického realismu, kterou mu dal v 50. letech minulého století malíř Karel Svolinský, rodák ze Svatého Kopečku, se svou manželkou. Jako z jiného světa je vůbec v rámci celého Horního náměstí, ovšem právě to z něj dělá významný poutač pozornosti.
"Plachtová" rekonstrukce novogotické podoby orloje při oslavách 80. výročí vzniku ČSR. |
Až v roce 1894 se přistoupilo k rozsáhlé rekonstrukci, která měla orloji vrátit lesk a slávu. Orloj dostal novogotickou podobu s novými ciferníky, vzadu se rozklapal nový hodinový stroj. Dílo bylo dokončeno v roce 1898. Historizující podoba astronomických hodin však vzala za své, když ji v posledních dnech druhé světové války zničili granátem ustupující Němci. A pak už se dostal ke slovu mistr Svolinský a socialistický realismus.
Od roku 1955, kdy byla nová podoba orloje slavnostně odhalena, tak mohou obyvatelé a návštěvníci města obdivovat kolem ciferníků a kalendária, upozorňujícího na celou řadu socialistických výročí, mozaiku odkazující ke světlým zítřkům proletariátu a k lidovým tradicím úrodné Hané, přičemž v pravé poledne se rozezní písně Daleká, šeroká cesta přes Holomóc, Vrbe jož se zelenajó a Za Náměšťó na kopečko a ve střední části se "rozeběhnou" figurky dělníka s kladivem, volejbalistky, kopáče, mlékařky a dalších budovatelů světlé socialistické budoucnosti. Celou podívanou pak zakončuje kohoutí kokrhání.
Historii a ikonografii orloje je věnována stálá, v úředních hodinách volně přístupná expozice ve druhém patře radnice.
Komentáře
Okomentovat