Prosluněné kolečko na zemské hranici zahájilo jarní výletování

Do míst, kam by dost možná sami nezavítali, protože se o nich v turistických průvodcích příliš nemluví, vyrazili o uplynulé sobotě účastníci prvního jarního Větrání. Trasa výletu nazvaného Muzlovské kolečko vedla okolím Březové nad Svitavou, která leží jižně od Svitav na historické zemské hranici mezi Moravou a Čechami.

Hranice se v těchto místech částečně drží řeky Svitavy, částečně železniční tratě a jindy také po okraji lesů. Že ji putující několikrát překročí, si ani neuvědomí, v terénu není nijak speciálně značená. Co ale rozhodně upoutá a u patnáctičlenné výpravy, mezi nimiž byli i zahraniční studenti olomoucké univerzity z Etiopie nebo Kolumbie, se to potvrdilo, je například půvabné zákoutí s kapličkou a částečně strženým domkem u brodu přes řeku jen několik kroků od železniční zastávky Dlouhá. Tam trasa výletu začínala.

Pozornost si při cestě proti proudu řeky, která tu je ještě spíše potokem, vyžádají také četné stavby v oploceném areálu. Jde o vrty tzv. březovských nebo také brněnských vodovodů, které byly vybudovány před první světovou válkou a v 70. letech minulého století a dodnes zásobují pitnou vodou velkou část Brna. Kvůli ochrannému pásmu tohoto vodního zdroje také byla po roce 1948 vysídlena a zbořena vesnice Muzlov, z níž zůstal stát pouze jediný dům a ruina barokní kaple sv. Františka Xaverského, dnes již stavebně zabezpečená.

Cesta údolím Svitavy probouzejícím se do jara dále vedla mimo jiné kolem stařičkého Muzlovského tunelu, který patří k nejstarším na našich kolejích a před nedávnem jím projížděl i vlak s Jamesem Bondem na palubě. Ve filmu Casino Royale se ale nakonec objevily záběry pořízené dále po trati na Prahu. Poté se výprava na čas se Svitavou rozloučila a vydala se do české obce Banín, kde zaujaly zdejší statky typické pro oblast Hřebečska a také opevněný původně gotický kostel sv. Barbory se samostatně stojící polodřevěnou zvonicí.

Přes pole se pak výletníci vydali zpět k Březové, aby na hraně svitavského údolí vystoupali na Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana, ze které je dobře krytý výhled, z městečka je totiž vidět jen velmi malá část. Sestup kolem lanového parku potěšil zejména mladší účastníky výletu, v Březové pak ještě všichni nakoukli do kostela sv. Bartoloměje a po občerstvovací pauze už následovala cesta na nádraží (mimochodem jen pár desítek kroků od něj je někdejší továrna Oskara Schindlera) a domů. I když domů se moc nechtělo, protože výlet to byl velmi fajn, od samého rána prosluněný, dokonce padl nápad si ho ještě prodloužit cestou na hrad Svojanov. Ale to už by bylo s návratem domů horší...

Příští Větrání se koná v sobotu 8. dubna, v plánu je čtrnáctikilometrová nenáročná procházka z Lomnice u Rýmařova do Moravského Berouna přes nejvyšší vrchol Nízkého Jeseníku Slunečnou. Informace najdete mimo jiné ve facebookové události.Komentáře