Ptáte se, kdo nebo co tedy? Prostě příroda. Nenápadné poutní místo totiž vzniklo v podmáčeném terénu kdysi rozlehlého lesa. Lokalitu ovšem před lety místní nevybrali jen tak náhodou. Vyvěrá tu pramen údajně léčivé vody, jejíž ozdravné účinky dokazuje soupis pořízený na počátku 20. století tehdejším farářem. Ten hovoří například o chromé dívce z Tršic, která se po několika návštěvách pramene v Olší uzdravila a mohla odložit hole, o kterých dosud chodila. Nebo o čtyřleté Růžence z Prostějova, které rakovina užírala zrak, ovšem po omytí očí vodou z pramene rakovina zmizela. Za sebe mohu spolehlivě říci jen to, že v horkém létě voda osvěží a dodá sílu do dalších kroků.
Co dosvědčit nemůžu, a těžko i někdo jiný, je, jestli u pramene před dávnými lety opravdu kázali Cyril s Metodějem či jejich následovníci, když šířili víru na Moravě. Nicméně tradice poutního místa se právě k působení věrozvěstů odkazuje – a kaple Neposkvrněného početí Panny Marie byla nad pramenem v lesíku vybudována v době 1000. výročí úmrtí sv. Metoděje, jak připomíná nápis v průčelí. Už při budování museli stavitelé brát v potaz blízkost vydatného pramene a podmáčený terén, ani kůly podpírající základ kaple, ani pozdější zatrubnění pramene ovšem naklonění kaple nezabránily.
Mimochodem podle místních pověstí se podmáčené Olší stalo za husitských válek osudným i pánu zaniklé majetínské. Když dostal zprávu, že proti němu podniká Zikmund trestnou výpravu, spěchal nejkratší cestou na své sídlo. S koněm však uvízl ve zdejší bažině, která se stala jejich hrobem. Strážci tvrze bez velení pána sídlo neubránili.
Stejně tak se kaple v Olší jen těžko mohla bránit nahlodávání časem a také nenechavcům, kteří ji poškozovali. Místní ji však vždy nechali opravit do krásy a upravován byl i samotný pramen, naposledy docela nedávno.
A tak má Majetín svůj "šikmý kostel" (i když zdaleka ne tak šikmý jako v Karviné), ke kterému chodily velké poutě, největší prý v srpnu 1939, kdy sem zavítalo na pět tisíc věřících, a i současní místní jej opečovávají a chodí k němu s prosbami, pro vodu anebo jen tak na procházku. Přespolní se sem mohou nechat z obce dovést naučnou stezkou, která seznamuje se vším zajímavým, co Majetín a jeho okolí nabízí. Pro ty, kteří na výlety nejraději jezdí vlakem, se pak vyloženě nabízí zhruba jedenáctikilometrová trasa z Brodku u Přerova do Grygova, na zdejších zastávkách pravidelně staví osobáky pendlující mezi Olomoucí a Přerovem. Návštěvu poutního místa v Olší tak lze spojit také se zastavením brodecké zvonkohry nebo grygovských lomů, které jsou pohledné nejen na jaře, kdy tu kvetou koniklece. Jen si člověk musí odmyslet doléhající ruch z nedaleké stavby dálnice...
Komentáře
Okomentovat