Větrání 2015

30. 12. Předsilvestrovský výšlap z kraje čarodějnic za Šerákem (21)
Rapotín – Velké Losiny – Žárová – Hanušovice
mapa / 16 km / 16 účastníků / report


Lehký mráz panoval také den před koncem roku, kdy jsme se vydali na předsilvestrovský výlet. Už jeho dlouhý název prozrazoval téměř vše. Na cestu jsme vyrazili ze zastávky v Rapotíně, brzy jsme se tak ocitli v parku u velkolosinského zámku. Z dalšího parku, tentokrát v lázeňském areálu, jsme pak obec opustili a začali pozvolna stoupat do kopců jesenického podhůří. V Žárové jsme se zastavili u památného dřevěného kostelíka, stejně tak si naši pozornost vyžádal kostelík o kus dál v Potůčníku, cestou jsme ale přelezli či podlezli snad milion ohradníků na momentálně omrzlých pastvinách, přes které nás vedla turistická značka. Komplikace ale nastaly až v cílových Hanušovicích, kde jsme se nevešli do restaurace v pivovaru, a tak jsme si nakonec ten Šerák za odměnu dali v nevábně vypadající hospodě u nádraží. Ale bodl!

28. 11. Na kraji Hané (20)
Bělecký mlýn – Přemyslovice – Stražisko
mapa / 11 km / 11 účastníků + pes / report


Za posledním z podzimních výletů jsme se vydali kousek za Prostějov, naše trasa začínala i končila v údolí řeky Romže, které odděluje Drahanskou a Zábřežskou vrchovinu. Vyšli jsme od Běleckého mlýna, kde jsme si vyzkoušeli venkovní posilovnu, lesem jsme prošli až k Přemyslovicím, kde jsme měli dva cíle - větrný mlýn a zámek. Nutno podotknout, že oba jen zvenčí, ale mlýn na nás zapůsobil rozhodně lépe, nejen svou podobou, ale i plaňkovým plotem s hrnky a navíc tu kolem pobíhaly kozy a ovce. Kvůli honu jsme museli pokračovat v cestě po silnici, cílového Stražiska jsme ale dosáhli, a tak jsme si mohli prohlédnout zdejší kostel i krásné vily pod ním. Jen hledání otevřené hospody jsme vzdali a v lehce mrazivém počasí raději počkali venku na vlak domů.

14. 11. Sopečné Bruntálsko (19)
Bruntál – Uhlířský vrch a zpět
mapa / 9 km / 8 účastníků / report


Toto bylo opravdu Větrání! Kvůli silnému větru jsme totiž nakonec zcela změnili trasu a místo na Venušinu sopku jsme se z Bruntálu vydali na bližší Uhlířský vrch s poutním kostelem. Tam jsme si s větrem v zádech trochu zablbli (ne v kostele!) a přes lom, který odkryl sopečnou minulost vrchu, jsme pak sešli zpět do města.

31. 10. Hřebečskem z MT do MT (18)
Městečko Trnávka – Ludvíkov – Moravská Třebová /
mapa / 17 km / 5 účastníků / report


V komornějším počtu jsme nabrali směr Městečko Trnávka, která se ale zrána ukrývala v mlze, a to včetně hradu Cimburk, jehož ruiny tak ale dostaly roušku tajemna. Postupně se ale vyjasnilo do krásné dne, takže na "obědovou" pauzu u rybníčka ve vesničce Ludvíkov už slunce plně prosvěcovalo podzimně zbarvené koruny stromů. Naše cesta pak pokračovala lesem do vrchu, dalším cílem totiž byla rozhledna Pastýřka nad Moravskou Třebovou. Výhled z ní jsme stihli tak tak, pomalu už se krajem zase začala převalovat podvečerní mlha. Čertovou roklí jsme tedy sešli do města a vlakem se vydali už za tmy domů.

17. 10. Hanácké Mont Blank (17)
Drahanovice – Lhota pod Kosířem – Velký Kosíř – Čelechovice na Hané
mapa / 12,5 km / 15 účastníků + pes / report


Druhý ročník Větrání jsme nemohli začít jinak než výšlapem na hanáckou velehoru Velký Kosíř. Tentokrát jsme výškové metry ukrajovali z Drahanovic, kde jsme si alespoň zvenčí prohlédli bílou Černou věž a zdejší kostel. Že bylo po dešti, nedrželi jsme se příliš turistické značky, ale volili jsme pevnější cestu přes Lhotu a bývalý Gabrielov, na vrchol jsme tak došli víceméně nezablácení. Výhled z rozhledny byl dost mlhavý, tak jsme opekli buřty a se zastávku u Státního lomu jsme sešli do Čelechovic na vlak.

5. 9. Velehradský špacír (16)
Staré Město – Modrá – Velehrad a zpět
mapa / 14,5 km / 9 účastníků / report


Památné poutní místo pod Chřiby nemůže v přehledu míst, kam Větrání zamířilo, chybět. Vydali jsme se sem na začátku září, po poutní cestě ze Starého Města, stejně jsme se odpoledne i vraceli. Už ráno jsme přitom potkali človíčka s kolem, dost posilněného nějakým mokem, zřejmě burčákem, a moc slušný směrem k nám nebyl. To my, i když jsme mířili na Velehrad, jsme jako první zavítali do archeoskanzenu v Modré, který ukazuje možnou podobou staroslovanského hradiska, poté k rekonstrukci velkomoravského kostelíka v sousedství a nevynechali jsme ani dřevěnou rozhlednu nad obcí. a poté jsme obcí prošli až k dřevěné rozhledně nad ní. Teprve poté jsme zamířili za prohlídkou velehradské baziliky a celého poutního areálu.

15. 8. Hřebečské důlní stezky (15)
Mladějov na Moravě – Hřebečské důlní stezky – Moravská Třebová
mapa / 19 km / 8 účastníků + pes / report

Uprostřed srpna jsme vyrazili na putování po stopách hornické minulosti Hřebečovského hřbetu mezi Moravskou Třebovou a Svitavami. Vyšlápli jsme si z Mladějova na Moravě, po úvodním stoupání již následovala víceméně hřebenová cesta. Pokochali jsme se výhledem z rozhledny Strážný vrch a zastavili se u maket vstupů do několika štol, bezesporu nejvíce ale zaujal Rezavý potok. Cestou k Moravské Třebové jsme ještě navštívili místo někdejší údánecké tvrze a přímo ve městě jsme pak zavítali na zámek. Putování za hornickou minulostí Moravskotřebovska po Hřebečském hřbetu, který částečně tvoří hranici mezi Moravou a Čechami.

25. 7. Údolí Bystřice (14)
Hlubočky-Hrubá Voda – Domašov nad Bystřicí
mapa / 13 km / 1 účastnice / report


Toto bylo hodně komorní Větrání, vlastně to nejkomornější, přidala se totiž pouze jediná účastnice. Na cestu jsme se ale přesto vydali, ostatně byl pěkný letní den a nebyl žádný rozumný důvod vycházku rušit. A tak jsme vyjeli vlakem do Hrubé Vody a odtud se po svých vydali po cestách a přes skály podél toku řeky Bystřice k Domašovu. Pravda nakonec jsme trochu zmokli, ale byla to jen chvilková přeháňka nic hrozného a slunce nás za chvíli zase vysušilo, takže k Olomouci už jsme se pak z Domašova vraceli v původním stavu.

22. 7. Přes Ameriku k žábě (13)
Daskabát – Tršice
mapa / 6 km / 4 účastníci / report


Dalších šest odpoledních popracovních/poškolních kilometrů. Tentokrát byla cílem pozoruhodná socha žáby, která se stala symbolem Tršic, omrkli jsme zvenčí ale i zdejší tvrz nebo kostel. A někteří místní si pro změnu prohlíželi Alexe, protože černocha na vsi pravděpodobně nevidí každý den. Ještě na vysvětlenou zvláštního pojmenování výletu: do Tršic jsme došli z Daskabátu, lesem a kolem zdejších nádrží, jednomu z břehů se tu říká Austrálie, dalšímu Amerika, tak proto.

19. 7. Poslední Jeseničák (12)
Branná – Ostružná – Ramzová
mapa / 8 km / 4 účastníci + pes / report


Původně tento výlet nebyl vůbec v plánu, nicméně dlouhodobá rekonstrukce trati na Jeseník, která je snad nejkrásnější u nás, si o něj prostě řekla. Jedním z posledních vlaků, které tu na Jeseník jely, jsme vyjeli do Branné a odtud jsme se pak pěkně po svých vydali směr Ostružná. Poprvé se s námi vydal Alex z Ghany, tehdejší účastník jedné z letních škol na UP. Jeho otázky, zda se v lese nebojíme lvů nebo jestli nás nenapadnou při brouzdání v chladivé vodě říčky Branné krokodýli, jsou nezapomenutelné. Pohodovou vycházku jsme si nakonec protáhli až na Ramzovou.

15. 7. Tovačovské hladiny (11)
Věrovany – Tovačov
mapa / 6 km / 5 účastnic a 2 psi / report


Další z odpoledních procházek po práci/škole zavedla turisty na jih od Olomouce, mezi rybníky u Tovačova. Po jejich březích jsme se vydali od Věrovan, plus minus celou dobu vedeni zelenou turistickou značkou a přitahováni věží Spanilou tovačovského zámku. Na ni si také většina výpravy vyšlápla za výhledem, poté jsme se ještě podívali na malé a klidné náměstí a už se skoro jelo domů.

4. 7. Novozámecké Pomoraví (10)
Mladeč: Čertův most, Rytířská síň, jeskyně
mapa / 6,5 km / 5 účastníků / report


Pro tento výlet byly připraveny dvě varianty trasování v okolí Mladče, nakonec kvůli tropickému vedru zvítězila varianta pracovně nazvaná "obkroužíme ve stínu lesa vrch Třesín a pak se půjdeme zchladit do Mladečských jeskyní". A tak se také stalo. U Čertova mostu jsme si přečetli pověst o jeho vzniku, prohlédli jsme si i ruiny Rytířské síně a osvěžili se u jednoho ze zdejších pramenů a pak už jsme zamířili do jeskyní člověka kromaňonského a tam to byla oproti venku neskutečná lahoda. O to horší ale byl návrat na zemský povrch, naštěstí jsme jen přeběhli k vlakové zastávce a vydali se domů.

17. 6. Terezské údolí (9)
Laškov – Terezské údolí – Náměšť na Hané
mapa / 6 km / 4 účastníci / report


Po vynucené zdravotní pauze vrchního větrače došlo na další repete, a sice opět na trasu Terezským údolím. Na odpolední pohodovou procházku z Laškova do Náměště na Hané vyrazili s vedoucím o berlích čtyři účastníci, mezi nimi jeden na vozíku, i přes úrazy či tělesná postižení došlo na skákání přes kaluže a vůbec byla dobrá nálada. Jaro.

18. 4. Výstup na Svatý Kopeček (8)
Hlubočky-Mariánské Údolí – Posluchov – Svatý Kopeček
mapa / 8,5 km / 11 účastníků / report


Stejná trasa jako před Vánocemi, tentokrát nás ale vyšlo více a hlavně nebyla taková zima. I když úplně teplo také nebylo. A došlo i na recitaci, u Wolkerova domu jsme si totiž přečetli kus z jeho Svatého Kopečku, tedy verše o žlutavém kostele, co vlá na hoře zelené...

21. 3. Do Kroměříža (7)
Chropyně – Miňůvský most – Kroměříž
mapa / 12 km / 16 účastníků / report


S prvním jarním víkendem se Větrání probudilo ze zimního spánku, cílem prvního výletu roku 2015 byla Kroměříž. K ní jsme se vydali z Chropyně, tedy cesta to byla nenáročná, hanáckou rovinou a nepříliš dlouhá, ale příjemná. Pozorovali jsme hejna ptáků na chropyňském Zámeckém rybníku, dost času jsme strávili také u výběhů zvířat v kroměřížské Podzámecké zahradě a u zámku jsme byli svědky natáčení nějakého filmu. Výlet jsme zakončili orosenou odměnou u Černého orla.

Komentáře